Про проєкт

Комплексний мультимедійний проєкт ПЛЮС 1
Комплексний мультимедійний проєкт ПЛЮС 1

"Експозиція ПЛЮС 1 створена з метою зображення нового соціокультурного образу українців, які перебувають у пошуку власної ідентичности. Вона є частиною комплексної мультимедійної адвокаційної кампанії, в якій через мистецтво портретної фотографії та авторських художніх текстів розповідаються історії українських військових, учасників російсько-української війни. Адвокаційна кампанія направлена на системну роботу з політикою вшанування пам’яті та покарання винних за військові злочини".

 

Комунікаційною формою є експозиційні фотостенди та інтерактивний сайт. Завданнями кампанії є дискусія навколо феномену волонтерсько-добровольчого руху, понять “герой”, “жертва”, “агресор” війни в культурологічному вимірі та зміну ставлення до цих понять збоку українського суспільства. Кінцевою метою кампанії є закріплення цих понять в українському законодавстві для соціального захисту сімей-героїв війни, а також формування якісно нового образу українського військового. За межами України в рамках політики культурної дипломатії експозиція презентуватиме сучасний образ українця, який через свій ціннісний вибір став захисником демократичних цінностей та ідеалів. Цей проєкт про любов та визнання самих себе. А після - розповідь про себе світу. 


Ця концепція про єдність. Про один організм, про те, що нас усіх об'єднує -  прямування до розбудови сильної, демократичної, єдиної та повноцінної держави. Про те, що кожна втрата для кожного з нас є відчутною. Про емпатію.

 

В експозиції ПЛЮС 1 ми порушуємо питання самовираження та самоідентифікації громадян України, коли після революційних подій та кількох років війни на східних європейських кордонах фактично формується нова політична європейська нація. Це знайомство європейського глядача з новим, до кінця невідомим йому образом.

 

 Хто ми такі? Відповідь ще не до кінця відома нам самим, але вона формується зараз і викристалізовується в образах цього проекту. Ми - це плюс одна людина, плюс один українець, плюс один син, батько, які воюють на східному фронті. Це плюс одна сестра, дружина, донька на вогневих рубежах визвольних змагань. Плюс один захисник. Плюс один воїн. Плюс одна втрата. Це плюс одна по-справжньому демократична країна.

 

Реалізація ідеї

Експозиція складається з 22 експозиційних фотостендів, де через призму авторських фотографій французького фотографа українського походження Юрія Білака українські сім’ї розповідають історій своїх близьких – загиблих на війні з Росією українських військових. Кожна сім’я обрала одну сімейну реліквію – річ, яка є найпам’ятнішим нагадуванням про своїх найрідніших: батьківська куртка, гітара, лицарські обладунки, книги. Ці родинні артефакти відображають своєрідне продовження відсутньої на фото людини. Щоб додати історіям художнє обрамлення, українські митці та мисткині, інтелектуали, журналісти про кожну історію створили художні тексти. Ними стали Юрій Андрухович, Олександр Ірванець, Ярослав Грицак, Лариса Денисенко, Олександр Михед і ще 17 авторів. 

 Героями експозиції стали вчорашні вчителі, журналісти, будівельники, програмісти, моряки, студенти, кадрові військові. Як і більшість з нас, багато з них вчора були цивільними, а вже завтра - військовими. Тут зібрані історії людей з Маріуполя, Житомира, Харкова, Коломиї тощо. Команда проєкту показала всю ширину географії, яка у війні зблизила громадян України у боротьбі за право на вільне життя. Ними стали: співак французької опери Василь Сліпак, український заробітчанин Володя Питак, що до війни десять років жив у США, японіст Свят Горбенко і моряк Андрій Назаренко. Це проєкт про тих, хто присвятив частинку себе створенню модерної України. Стаючи на захисті цінностей демократії та свободи, вони стали оборонцями не лише України, а цілої Європейської цивілізації. В героях проєкту - частинка нас самих і кожного з нас. Проєкт проблематизує питання самоідентифікації, його ціллю є вибудування чітких меседжів задля розуміння себе як спільноти через образи певних індивідуумів. Та, запрошуючи глядача до діалогу, ми вводимо та фіксуємо проблематику у суспільному дискурсі.

Навіщо?

Ми хочемо продемонструвати українському, а потім і світовому глядачу, як формується людина, яка готова битись за свої цінності та переконання. Адже цінності – це та система координат, яка визначає людські думки та поведінку.  В проєкті ми конструюємо та демонструємо образ людини і громадянина, європейця, що взяв відповідальність за себе, своє оточення та державу. Нам важливо розуміти, що ми захищаємо і прагнемо жити в тому життєвому просторі, де існує свобода думки та дії, творче самовираження, людська гідність. Глибоке усвідомлення цього образу допоможе нам краще орієнтуватись в сьогоденні та майбутньому, надихатись і рухатись до створення демократичної країни, суспільства вільних та гідних людей.

ПЛЮС1  - платформа для розповідей людських історій. Бо кожен чоловік та жінка, що вдягали військову уніформу, залишаються перш за все людиною –  зі своїми перемогами та поразками, вадами, мріями, переживаннями та любов’ю. Відтак розповідаючи історії зі слів їхніх близьких, ми створюємо певну платформу для полілогу, де сім’ї, що зазнала військової втрати, отримали можливість висловитись, бути почутими, претендуючи тим самим на почуття емпатії, порозуміння і визнання. Адже в час емоційних зламів дуже важливо мати опертя, що дозволить пройти найдраматичніші випробовування.

 

Комплексний мультимедійний проєкт ПЛЮС 1